Jak korygować nabycie towarów z Wielkiej Brytanii
Zdarzają się sytuacje w których podatnik jest zobligowany do skorygowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ,,na bieżąco”. Jak to zrobić w sytuacji, gdy nabywaliśmy towar z terytorium Wielkiej Brytanii, która obecnie nie należy do krajów Wspólnoty Europejskiej?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest uznawana za terytorium Unii Europejskiej na potrzeby rozliczeń VAT. W konsekwencji, zmianie uległy zasady opodatkowania i dokumentowania transakcji z kontrahentami z terytorium Wielkiej Brytanii. Obecnie, dokonując nabycia towarów transportowanych z Wielkiej Brytanii, podatnik jest zobowiązany do rozpoznania importu towarów.
Problematyka Brexitu
W przypadku gdy podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a następnie ten towar zwrócił i otrzymał fakturę korygującą, zastosowanie będzie miało brzmienie art. 30a ust. 1a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.
Biorąc to pod uwagę, co do zasady podatnik, który otrzymał fakturę korygującą z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, która jest wynikiem zwrócenia przez podatnika zakupionego to- waru, powinien taką transakcję ująć w deklaracji za miesiąc, w którym dokonał jego zwrotu.
Przepisy w tym zakresie są jasno sformułowane i nie budzą wątpliwości wśród podatników. Natomiast może zaistnieć sytuacja, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta